" Yeni başlangıçlar için... "
Disleksiden hangi yetenekler etkilenir?

Disleksi sadece okuma ve yazmayı etkilemez. 

 Sosyal beceriler: Disleksi çocuğunuzun sosyal hayatını etkiler. Okuldaki öğrenme sorunları çocuğunuzu diğer çocuklar çevresinde aşağı hissettirir. Çocuğunuz yeni arkadaşlar edinmeye çalışmayı bırakabilir veya grup etkinliklerinden kaçınabilir. Dislektik çocuklar şakayı yada alaycı davranışların arasındaki farkı çözmekte güçlük çekerler. Çocuğunuzun mizahı çözmesine yardımcı olabilir ve benlik saygısını arttırmak için farklı stratejiler denemelisiniz.

          Dinleme : Dislektik insanlar okuma sorunları nedeniyle  daha çok  dinleyici olma eğilimindedir. Ancak disleksi, arka plandaki gürültüyü filtrelemeyi zorlaştırabilir. Bu, çocuğunuzun gürültülü bir sınıfta öğretmenin söylediğini takip ederken sorun yaşayabileceği anlamına gelir. Öğretmenin yanına oturmak dikkat dağılımlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

·         Bellek: Disleksili çocuklar, bir cümleyi okumak için çok uzun zaman harcarlar bu zaman okuma bitiminde  cümleyi hatırlayamamalarına sebep olur. Bu durum  metnin anlamını kavramayı zorlaştırır. Bu sebepten dolayı okuma parçalarını dinlenmesini sağlayabilir veya diğer yardımcı teknolojileri kullanma konusunda yardımcı olabilirsiniz.

·         Mekansal Algı : Disleksisi olan çocuklar "sol" ve "sağ" gibi mekansal kavramlarla devamlı olarak mücadele ederler. Bu, okul koridorlarında ve diğer tanıdık yerlerde kaybolma korkularına neden olabilir.Bunun için evde yada dış mekanlarda oyunlaştırarak yer yön ve mekânsal algı çalışmaları yapabilirsiniz.

·         Zaman yönetimi: Disleksi zamanı söylemeyi veya bir programa bağlı kalmayı zorlaştırabilir . bir cep telefonu alarmı dijital saatler onların çalışmalarını kontrol altına almalarını sağlayabilir.