" Başarı Standardımızdır. "
DİSLEKTİK ÇOCUĞUN ÖZ SAVUNMA BECERİSİNİN ÖNEMİ

ÖZ SAVUNUCULUK

      Öz savunma bireyin güçlü ve zayıf yönlerini bilerek çevre kontrolünü yapmasıdır. Kişinin hayatında birincil ihtiyacı kendisini savunmasıdır. Bu savunmayı gerçekleştirmek için seçimler yapar, kararlar alır. Dislektik çocuğunuza ilk öğreteceğiniz şey kendisini savunmak olmalıdır. Bu ona yapacağınız en iyi şey olacaktır. Bunun için ona daha fazla güven ve öz farkındalık aşılamalısınız.

      Çocuğunuzla oturup aşağıdaki sorulara cevaplar arayın:

 1. Disleksi’nin hayatının hangi yönlerini etkilediğini düşünüyorsun?
 2. Nasıl en iyi öğrenmeyi sağlayabilirsin?
 3. Sana yardımcı olan bir stratejin var mı?
 4. Yasal olarak haklarını biliyor musun?

        Çocuğunuzun yanıtlarına bağlı olarak bu soruların cevapları hakkında ayrıntılı konuşmalar yapabilirsiniz.

       Çocuğunuz kendi sözleriyle mutlaka disleksiyi tarif edecek yeterlilikte olmalıdır ki; kendini savunurken bende disleksi var diyebilsin. Birçok kişi bunu harfleri ters algılayanlar olarak bilmekte, çocuğunuzla konuşurken ona sende disleksi var diyebilmelisiniz. Disleksinin bilimsel tanımını paylaşıp çocuğunuzun kendi sözleriyle tarif etmesi konusunda cesaretlendirebilirsiniz.

 

 1. Nüfusun %5’i %10’u böyle.
 2. Beynindeki kabloların farklı yerlerde olduğu,
 3. Bunun bir öğrenme farklılığı olduğu
 4. Dislektik rol modellerin hayatlarından hazırlayacağınız bir poster hazırlayarak işe başlayabilirsiniz.

 

Daha sonra kendinden bir şeyler bulacağı zorluklar üzerinde durmalısınız.

 

 1. Doğru ve hızlı okuyamama
 2. Yazım hataları
 3. Okuduğunu anlama
 4. Yetersiz kelime haznesi vb.
 5. Kısa sürede unutma
 6. Kopyalayamama

 

         Bu sürecin kendisini keşfetme süreci olduğunu unutmayın. Genellikle bu tarz şeyleri duymaya hazır değildirler ve karşı tepkisel davranabilirler. Çocuğunuz nasıl stratejiler geliştirirse kendi işini kolaylaştıracağı önemli bir konu. Onun bütün hayatını bilen birisi olarak bunu sizden daha iyi bilecek başka biri yoktur. Onun işitsel mi- görsel mi, hareket halinde mi (kinestetik) öğrendiğini defalarca gözlemleme şansınız olmuştur. Bu özelliklerden hangisine ait bir beyin yapısı olduğunu fark ettirmeniz önemli. Bu çalışma ile kendisine ait farkındalığı derinleşecek ve hayata dair öz savunması gelişecektir. Buna dair bir fikriniz yoksa öğrenme stillerini belirleme testlerinden yararlanabilirsiniz.